Wyświetlacze LED
Obecnie elektroniczne wyświetlacze informacyjne LED (tablice ) są jednym z najskuteczniejszych sposobów informowania i ostrzegania. Na wyświetlaczu informacyjnym LED można wyświetlać informacje o dostępnych miejscach parkingowych, temperaturze otoczenia i powierzchni drogi, dacie i czasie, zniżkach w sklepie, aktualnych kursach wymiany walut i wiele innych.
Na tym typie wyświetlacza możliwe jest wyświetlanie dowolnych informacji tekstowych, cyfrowych i graficznych (obecnie dotyczy synchronizacji, bezprzewodowych lub przewodowych interfejsów komunikacyjnych).
Wbudowane funkcje multimedialne umożliwiają wyświetlanie informacji: z efektami specjalnymi, grafiką, możliwością dostosowania powtarzalności informacji o godzinie i dniu tygodnia lub dacie.
Ustawianie trybów wyświetlania i zmiana informacji graficznych na ekranie odbywa się z dowolnego komputera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie. Program sterujący tablicy wyników wymaga jedynie podstawowych umiejętności na komputerze: Windows i Word.
Centra handlowe, stacje paiw, apteki, parkingi, hale produkcyjne, centra logistyczne, hotele, dworce i lotniska, agencje rządowe - to niepełna lista obszarów, w których można zastosować nasze tablice LED.
Oferujemy wyświetlacze LED oraz 7 segmentowe wyświetlacze o dowolnych wymiarach, kolorach, klasach ochrony, do zastosowania na zewnątrz i w pomieszczeniach.
Nasze wyświetlacze LED są implementowane z wieloma trybami pracy i metodami wyświetlania:
- zegar elektroniczny z wyświetlaniem godzin, minut, sekund,
- czasomierz: odliczanie dni, godzin, minut, sekund i czasu do zaprogramowanego wydarzenia (otwarcie sklepu, data świąteczna itp.),
- kalendarz: wyświetlanie daty kalendarza (dzień tygodnia, miesiąc, rok),
- termometr: przywracanie temperatury powietrza, wody, gruntu, asfaltu,
- tryb oszczędzania energii: regulacja jasności w zależności od światła i pory dnia, automatyczne wyłączanie w nocy itp.
Funkcjonowanie diod LED w zależności od trybu działania wynosi od 4 do 15 lat
W zależności od zastosowanej technologii maksymalna wysokość i szerokość symbolu wynosi 60-100 cm.
Dla naszych klientów oferujemy wdrożenie 7-segmentowych wyświetlaczy wbudowanych bezpośrednio w urządzenia, maszyny, linie produkcyjne - wszędzie tam, gdzie są one używane, lub wdrożenie indywidualnych cienkich, profesjonalizowanych budynków o wymaganej wielkości. Obudowy te mogą być wytwarzane z uwzględnieniem specyfiki czynników zewnętrznych, w których będą stosowane, w szczególności te obudowy mogą być wykonane z ogniotrwałego tworzywa sztucznego, a także wymagają stopnia ochrony, na przykład IP64, IP65.
Dla ułatwienia instalacji, a także dla dalszego bezpieczeństwa i łatwości obsługi systemu, zapewniamy najbardziej odpowiedni sposób montażowy.
Zwracamy dużą uwagę na wykonanie projektu zarówno samych segmentów, jak i obudów, w których te segmenty są zamontowane. Nieustannie pracujemy nad znalezieniem nowych rozwiązań designerskich, aby wyświetlacze nie tylko spełniały swoją główną funkcję, ale także pasowały do estetycznej integralności miejsca, w którym są zainstalowane.
Wyświetlacze dotykowe
Stworzone w latach-70 ubiegłego wieku wyświetlacze dotykowe pozwalają łączyć wprowadzanie informacji i systemy wyświetlania w jednym urządzeniu.
Ekran dotykowy (panel) jest najczęściej montowany na panelu LCD. Najbardziej powszechne dziś ekrany dotykowe są rezystancyjne i pojemnościowe, a każdy z nich ma swoje zalety i cechy użytkowe.
Rezystancyjny („oporowy”) wyświetlacz reaguje na dotyk określoną siłą. Definicja naciskania na tym ekranie to dwie elastyczne płytki metalowe, które są zasilane. Znajdują się one w niewielkiej odległości od siebie bezpośrednio pod ekranem. Po naciśnięciu wyświetlacza palcem lub rysikiem górna płyta wygina się i dotyka dna. Współrzędne są odczytywane i przesyłane do przetwarzania. Wszystko to dzieje się bardzo szybko dzięki nowoczesnym układom logicznym - akcja jest aktywowana w ułamku sekundy. Wyświetlacze rezystancyjne są stosunkowo tanie, można z nimi pracować przy użyciu dowolnego obiektu stałego.
Wyświetlacz pojemnościowy bardzo różni się od rezystancyjnego - wszyscy zauważą różnicę. Aby pracować efektywnie z czujnikami pojemnościowymi, nie musisz wykonywać dużego wysiłku, tylko lekko dotykając wrażliwej powierzchni - i naciskanie zostanie przetworzone. Przezroczysta warstwa elementów przewodzących znajdujących się nad wyświetlaczem LCD odpowiada za określenie dokładnych współrzędnych tutaj (jest również pod napięciem).
Ciało ludzkie niesie ładunek elektryczny, a gdy dotkniesz ekranu dłonią, ładunek zmienia się w punkcie kontaktu. Kontroler rejestruje dokładnie, gdzie ładunek został zmieniony i wysyła dane do systemu operacyjnego w celu przetworzenia. Wyświetlacze pojemnościowe są znacznie wygodniejsze, ale trzeba je dotykać gołą ręką - nie rozpoznają nacisku piórem, nie reagują na palec w rękawicy.
Pojemnościowe ekrany dotykowe umożliwiają rozpoznawanie kilku punktów dotykowych (wielu palców) i dowolnych punktów dotykowych (multi-touch).
Nasza firma jest gotowa opracować dla Ciebie projekt za pomocą ekranu dotykowego (lub, jeśli wolisz, zwykłego ekranu niedotykowego) kolorowych ekranów o różnych parametrach technicznych. Biorąc pod uwagę obszar zastosowania (automatyzacja produkcji, sprzęt pomiarowy, sprzęt medyczny, ekrany informacyjne), staramy się zaprojektować system operator-urządzenie z punktu widzenia najlepszej interakcji.
Wyświetlacze można podzielić na kilka typów w zależności od technologii produkcji, konstrukcji, właściwości optycznych i elektrycznych. Duży wybór różnych typów oraz interfejsów kontrolnych pozwala wybrać odpowiednią opcję dla danego zadania. Poniżej chcielibyśmy przedstawić w skrócie te typy, z którymi najczęściej pracujemy.
Wyświetlacze LCD TFT
Aktywne matryce oznaczone skrótem TFT (Thin Film Transistor) to technologia tranzystorów cienkowarstwowych, która jest stosowana w wyświetlaczach z aktywną matrycą. Dla każdego piksela obrazu są trzy tranzystory (z których każdy odpowiada jednemu z trzech podstawowych kolorów - czerwony, zielony lub niebieski), a także kondensator obsługujący wymagane napięcie. Taka technologia zakłada spiralne ułożenie kryształów, które w warunkach silnego napięcia obracają się w taki sposób, że ekran staje się czarny. A przy braku wysokiego napięcia zasilania widzimy biały ekran. Podstawową zasadą macierzy jest kontrolowanie intensywności strumienia światła poprzez jego polaryzację. Zmiana wektora polaryzacji jest przeprowadzana przez ciekłe kryształy w zależności od przyłożonego do nich pola elektrycznego. W porównaniu z konwencjonalną pasywną matrycą ciekłokrystaliczną, wykorzystując aktywną matrycę kontrolowaną przez tranzystory cienkowarstwowe, możliwe jest znaczne zwiększenie szybkości wyświetlania, a także zwiększenie kontrastu i przejrzystości obrazu.
TN
Jedna z najłatwiejszych technologii matrycowych. TN + film oznacza dodatkową warstwę używaną do zapewnienia obrazu w poziomie 90-170 stopni i 65-160 w pionie.
W nazewnictwie tych wyświetlaczy często brakuje słowa film, odnosząc się po prostu do wyświetlaczy TN. Są to najbardziej budżetowe wyświetlacze. Ze względu na fakt, że takie ekrany nie mają idealnego obrazu przy oglądaniu pod kątem, a odwzorowanie kolorów jest gorsze od wyświetlaczy z IPS lub OLED.
Matryce TN mają dużą szybkość odpowiedzi - minimalny czas wymagany do zmiany jasności przez piksel. Ponadto wyświetlacze TN są energooszczędne i trwałe.
IPS
IPS jest jedną z odmian matrycy TFT. Matryca LCD IPS (In-Plane Switching) to równoległe ułożenie kryształów na całej płaszczyźnie monitora. Brakuje tutaj spirali. Dlatego kryształy w warunkach silnego napięcia nie obracają się. Innymi słowami, technologia IPS to nic innego jak ulepszony TFT. Przenosi czarny kolor znacznie lepiej, poprawiając tym samym stopień kontrastu i jasności obrazu. Dlatego ta technologia jest droższa niż klasyczny TFT.
Sposób wyświetlania czerni wpływa bezpośrednio na kontrast obrazu. Jeśli przechylisz ekran za pomocą technologii TFT bez IPS, odczytanie czegoś będzie prawie niemożliwe. A wszystko to dzięki temu, że ekran staje się ciemny po przechyleniu. Jeśli weźmiemy pod uwagę matryce IPS, to ze względu na fakt, że czarna transmisja jest doskonale wykonana przez kryształy, obraz jest dość wyrazna.
Matryca TN-TFT traci kolor. A wszystko to dzięki temu, że każdy piksel ma swój własny odcień, co prowadzi do zniekształcenia koloru. Ekran z technologią IPS przesyła obraz znacznie ostrożniej.
Jedną z zalet ekranów TN-TFT w porównaniu z IPS jest szybsza reakcja. A wszystko dlatego, że dla ukiernowania zestawu równoległych kryształów IPS wymaga więcej czasu. Stąd wniosek, że tam, gdzie prędkość wyświetlania ma ogromne znaczenie, lepiej jest użyć ekranu z matrycą TN. Wyświetlacze z technologią IPS działają wolniej, ale w życiu codziennym nie jest to zauważalne. I ta różnica może zostać ujawniona tylko poprzez zastosowanie specjalnie zaprojektowanych testów technologicznych.
Wyświetlacze z technologią IPS, w przeciwieństwie do TN-TFT, wymagają większej mocy. Wynika to z faktu, że aby obrócić równoległe kryształy, trzeba więcej energii. W rezultacie bateria jest bardziej obciążona niż w przypadku korzystania z matrycy TFT. Jeśli potrzebujesz urządzenia zasilanego wewnętrzną mocą przy niskim zużyciu energii, bardziej odpowiednia byłaby klasyczna technologia TFT.
Wyświetlacze OLED
OLED (Organic Light Emitting Diodes) - wyświetlacze elektroluminescencyjne na organicznych półprzewodnikach emitujących światło. Główna różnica polega na tym, że nie są potrzebne lampy podświetlane, elementy powierzchni świecą bezpośrednio na wyświetlaczachu. I świecą znacznie jaśniej niż ekrany LCD (100000 cd / m2). Jednocześnie zużycie energii jest niższe, reprodukcja kolorów jest lepsza, kontrast jest wyższy (300: 1), kąt widzenia jest większy (do 178 stopni), gama kolorów jest szersza. W przeciwieństwie do konwencjonalnych wyświetlaczy LCD, materiały organiczne mogą reagować 100–1000 razy szybciej. Grubość wyświetlacza nie przekracza 1 mm (w tym 2 mm szkła ochronnego), masa jest obliczana w gramach. Rozważany jest ważny parametr i zakres temperatur roboczych: od -30 do +60 stopni. Wśród niedociągnięć można zauważyć jedynie stosunkowo niski okres użytkowania (około 5000–8000 godzin). Jak urządzone są ekrany organiczne? Kiedyś wynalazcy diod fluorescencyjnych odkryli, że jeśli połączysz dwie warstwy pewnych materiałów organicznych i przepłynie przez nie prąd elektryczny, w tym miejscu pojawi się poświata. Jednocześnie, używając różnych materiałów i filtrów, możesz uzyskać różne kolory. Istnieją OLED z pasywnymi i aktywnymi matrycami. Zasada działania matryc jest taka sama, ale zamiast warstwy ciekłych kryształów stosowana jest warstwa półprzewodników organicznych.
Jeśli porównasz nowoczesne wyświetlacze OLED i sprawdzone czasem, dobre ekrany LCD - porównanie wyraźnie nie jest korzystne dla tych ostatnich: wyświetlacze LCD już pracują na swoich granicach, liczba klatek na ekranie jest niska, a zużycie energii, przeciwnie, pozostawia wiele do życzenia. Na kolorowych ekranach LCD trudno jest dostrzec coś na słońcu, są bardzo delikatne.
Technologia OLED wyświetlaczy jest pozbawiona praktycznie wszystkich wad wyświetlaczy LCD i zapewnia znacznie lepszą wydajność obrazu. Wyświetlacz OLED - organiczny wyświetlacz elektroluminescencyjny jest jednoczęściowym urządzeniem składającym się z kilku bardzo cienkich folii organicznych zamkniętych między dwoma przewodami. Przyłożenie małego napięcia (około 2-8 V) do tych przewodów powoduje, że wyświetlacz emituje światło. Podstawą matrycy OLED są materiały polimerowe, a ich ciągłe doskonalenie w dużym stopniu przyczynia się do technologii wytwarzania matrycy i razem z tym ulepszenia tych wyświetlaczy.