IPC-A-610E w produkcji kontraktowej elektroniki

Produkcja kontraktowa elektroniki a dopuszczalność zespołów elektronicznych IPC.


Standard IPC-A-610 został wprowadzony na rynek w sierpniu 1983 r., A edycja E - szósta edycja dokumentu - została szeroko przyjęta w marcu 2010 r. i uznana przez ekspertów branży elektronicznej na całym świecie. Tekst normy został przetłumaczony na 15 języków. Celem IPC-A-610E jest odzwierciedlenie wymagań obowiązujących standardów IPC i innych dokumentów. Aby skorzystać z informacji zawartych w niniejszej normie, montaż elektroniki (urządzenie elektroniczne) musi spełniać wymagania aktualnych norm IPC, takich jak IPC-7351, IPC-2220, IPC-6010 i IPC-A-600. Wszystkie te standardy zostały opisane przez The European Committee for Standardization (CEN). Jeżeli zespół nie spełnia tych lub podobnych wymagań, kryteria akceptacji muszą zostać uzgodnione oddzielnie przez zamawiającego a firmę wykonującą montaż SMD.

 

Klasyfikacja


Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu produktu powinna opierać się na odpowiedniej dokumentacji, takiej jak umowa, rysunki, specyfikacja.

Kryteria ustanowione przez standard IPC-A-610E odpowiadają trzem klasom podobnym do tych podanych w standardzie J-STD-001E:

Klasa 1. Ogólne produkty elektroniczne. • Obejmuje produkty, których głównym wymogiem zamawiającego jest zdolność do pracy końcowego wyrobu.

Klasa 2. Specjalistyczne produkty elektroniczne. • Obejmuje produkty wymagające nieprzerwanej pracy i dłuższej żywotności, a bezawaryjność tych urządzeń elektronicznych jest pożądana, ale nie krytyczna. Warunki pracy takich urządzeń zwykle nie są przyczyną awarii.

Klasa 3. Produkty elektroniczne do nadzwyczajnych zastosowań. Obejmuje produkty, dla których ciągłość pracy z poprawionymi właściwościami lub praca w razie potrzeby są krytyczne, okresy niesprawności sprzętu są niedozwolone, a warunki pracy mogą być wyjątkowo trudne. Sprzęt powinien działać zawsze, gdy jest to wymagane, na przykład w systemach sprzętu ratowniczego.

Odpowiedzialność za ostateczną decyzję dotyczącą określenia klasy, do której powinien należeć produkt, spoczywa na zamawiającym elektronikę. Jeśli klient i producent nie uzgodnili i nie udokumentowali klasy produktu, producent to robi samodzielnie.

Standard IPC-A-610E to 420 stron dokumentacji i instruktażu dla specjalistów technicznych pracujących w branży elektronicznej, specjalistów kontroli optycznej SMD / SMT.

Norma zapewnia opis idealnego wyniku kontraktowej produkcji elektroniki, akceptowalność odchyleń i wady krytyczne dla wielu zagadnień, oto niektóre z nich:

  • Układanie komponentów SMT
  • Łączenia.
  • lutowanie.
  • Połączenia kontaktowe.
  • Technologia montażu otworów.
  • Montaż powierzchniowy.
  • Uszkodzenie elementów.
  • Płytki drukowane i moduły.
  • Instalacja przewodowa.
  • Wysokie napięcie

 

 

ŹródłoWilgotność 10-20%Wilgotność 65-90%
Chodzenie po nawierzchni wykładzinie dywanowej35 000 V1500 V
Chodzenie po nawierzchni wykładzinie winylowej12 000 V250 V
Pracownik stoi w miejscu6000 V100 V
Winylowe foldery7000 V600 V
Worek foliowy podniesiony z podłogi20 000 V1200 V
Krzesło pracownicze z stropianowym wypełnieniem siedziska18 000 V1500 V

 

 

 

W tym artykule są wykorzystane materiały autora Lars'a Wallin'a.