Kolor soldermask w kontraktowej produkcji urządzeń elektronicznych EMS

Ochrona PCB - właściwy cel

Maska antylutownicza (soldermask) chroni płytkę drukowaną przed warunkami zewnetrznymi negatywnie wpływającymi na miedź, zapobiega mostkowaniu cyną i zwarciom między padami, zapobiega  i chroni przed przegrzaniem włókna szklanego plytki PCB podczas lutowania w piecu w procesie montażu SMD / SMT. Kiedyś można było ją wykonać tylko w kolorze zielonym. Dziś dostępnych jest wiele kolorów. Jaki kolor wybrać? Czy ma jakiś znaczenie przy projektowaniu urządzeń elektronicznych i ich wdrażaniu w produkcje?

Przykłady z życia

Mamy znajomego, który zamawia kolor maski lutowniczej dla każdego rodzaju płytki drukowanej. Wszystko zaczęło się od odcieni niebieskiego, czerwonego, fioletowego, potem czarnego, białego, teraz fioletowego, turkusowego, bordowego ...

Jest inny klient - przedsiębiorstwo z wieloma działami. Każdy dział wybiera kolor maski. Wygląda na to każdy projektant w tym przedsiębiorstwie woli swój własny odcień. Czy to dobrze czy źle?

Podobna "twórczość impresjonistyczna" czasami może utrudniać i wydłużać produkcje kontraktową elektroniki. Dlaczego?


1. Trudność z kontrolą wejścia

Jeśli firma przeprowadza kontrolę wzrokową obwodów drukowanych, różnice w kolorze maski mogą doprowadzić do znacznego wzrostu zmęczenia personelu. Po pierwsze, jasne kolory, takie jak czerwony lub biały, znacznie męczą oczy, po drugie, wraz ze zmianą koloru zmienia się również nasycenie maski, co oznacza, że ​​trudniej będzie odróżnić znajdujące się pod nim przewodniki i kontrolować ich jakość. Po trzecie, oko, przyzwyczajone do identyfikowania wad pod maską jednego koloru, nie będzie w stanie znaleźć ich w tej samej jakości przy zmianie kolorów.

Dziś coraz częściej do kontroli wykonania płytek PCB używa się automatycznych testerów optycznych lub elektrycznych, które są o wiele bardziej dokładne i szybsze od człowieka, wiec jeżeli wykonuje kontrole maszyna to kolor soldermaski nie ma dużego znaczenia.

2. Instalacją i kontrolą wyjścia, czas produkcji.

Nieco większa trudności zaczynają się przy końcowej kontroli wzrokowej po instalacji. Jeśli maska ​​jest czarna lub biała, a używane są małe elementy, takie jak 0402 - kontrolę jakości ich instalacji na tle ciemnej lub czarnej maski może wydłużyć się nawet kilkakrotnie!
 

3. Jakość obwodów drukowanych

Domyślny kolor maski to zielony. W związku z tym każda fabryka obwodów drukowanych ma na stanie zapas masek tego koloru. Ale gdy do gry wchodzą niecodzienne koloru i odcienia maski („poproszę o czerwony, ale nie taki purpurowy, a jaśniejszy ...”), producent jest zmuszony dopracowywać odpowiednią maskę w oparciu o istniejące zapasów, albo zamawiać od dostawcy materiałów. I może się zdarzyć, że konsystencja rozcieńczenia, aplikacja lub utwardzacz tej maski spowoduje znacznie gorsze właściwości soldermaski niż stosowany na codzień standard. Właśnie dlatego należy ostrożnie zmieniać kolor maski dla dużych partii, najpierw spróbuj dokonać zmiany na małej serii.

4. Estetyka i praktyczność elektroniki

Odradzamy używanie białej maski. Po montażu komponentów w piecu lutowniczym płytki PCB uzyskują żółknący odcień.
Nie zachęcamy używania czerwonej maski. Głównym minusem tego koloru jest różnica w odcieniach przy powtórnej produkcji - po prostu najzwyczajniej dla producentów płytek PCB nie łatwo jest trafić w ten sam odcień czerwieni.
Czarne i niebieskie obwody drukowane wyglądają ładnie i bardzo elegancko w urządzeniach elektronicznych, choć jak już wspomnieliśmy są  trudniejsze w manualnej kontroli wizualnie.

 

5. Matowa czy błyszcząca

Błyszcząca maska ​​jest wygodniejsza, są na niej mniej widoczne zadrapania. PCB z błyszczącą maską wyglądają bardziej elegancko.
Praktycznie każda firma oferująca produkcje obwodów drukowanych domyślnie domyślnie proponuje zieloną błyszczącą maskę.

W niektórych sytuacjach należy użyć specjalnych kolorów (na przykład matowa czerń jest używana na światłach sygnalizacji świetlnej, aby zmniejszyć blask, a biel jest stosowana w lampach oświetlenia aby zwiększyć strumień świetlny). W takich sytuacjach jest uzasadniony wybór niestandardowego koloru lub matowości/połysku.

Nasze sugestie

Radzimy na poziomie firmy przeanalizować i wybrać najbardziej odpowiedni kolor i odcień maski dla urządzeń elektronicznych.
Kolor zielony uważamy za optymalny - najbardziej wygodny dla oczu i najbardziej typowy.
Warto też rozważyć jeden z odcieni niebieskiego.